Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Совети за безбедност > Добро е да се знае: - безбедносниот појас, поважен од воздушно перниче
 
Spodeli
13 June 2016, 17:31


Добро е да се знае: - безбедносниот појас, поважен од воздушно перниче  Добро е да се знае: - безбедносниот појас, поважен од воздушно перниче
Појасот е примарна заштита која ја обезбедува функционалноста на самото воздушно перниче....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Тестирањата на ADAC покажаа дека за сигурноста на возачот и патниците, најважно е правилното седење и ставање на безбедноснен појас. Се друго - заштитен кафез, зони на гужвање, воздушни перничиња, имаат потполна ефикасност само со правилна позиција на седење, подесување на потпирачите за главата и правилно ставање на безбедносниот појас. Возачите кои не се „врзани“, совозачите со нога на арматурата од возилото и децата кои без појас седат во средината на задното седиште, ризикуваат најтешки повреди дури и во најсовремените автомобили.
 
 
Тоа го покажа crash - тестот, спроведен по Euro-NCAP стандардите во два Volkswagen Golf 2.0 TDI, при брзина од 64 км/ч, со 40% преклопување. Таквиот тест го симулира најопасниот судар, во кој, всушност настрадуваат најмногу луѓе во сообраќајот. Секако, тестовите се спроведени со тест-кукли. Во случај на правилно „врзување“ се покажало дека не би дошло до повреда ни кај возачот ни кај патниците. Во вториот случај, куклите не биле врзани или седеле неправилно, па „доживеале“ повреди опасни по живот.
 
За  „фраерите“ сакаат да го „излажат“ сензорот за појас со врзување позади грб:
- некористењето на безбедносен појас е посебно опасно за помали/пониски луѓе.
- без појас, воздушните перничиња стануваат бескорисни, па дури и опасни!
 

 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Совети за безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил