Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Запознајте го првиот човек кој увезе автомобил од Хрватска во САД
 
Spodeli
13 June 2016, 14:11


Запознајте го првиот човек кој увезе автомобил од Хрватска во САД  Запознајте го првиот човек кој увезе автомобил од Хрватска во САД
Rimac Concept One го „здрма“ саемот во Женева оваа година, а Paul Runge e првиот човек кој увезе хрватски автомобил во Америка....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Хрватска е држава која досега никогаш немала авто-индустрија. И наеднаш, еден ден се појавува млад генијалец кој буквално доминираше на саемот за автомобили во Женева. Овој млад генијалец се вика Mate Rimac од Rimac Automobili, а кога започна со реализација на концептот пред три години имаше само 25.

За време на неодамнешното Nikola Tesla RV рели, виден е човекот кој за прв пат ќе увезе автомобил од Хрватска во Америка, за некој месец. Paul Runge на ова рели за прв пат го возеше својот нов елктричен автомобил.

Инаку Rimac Concept One е електричен автомобил чиј електричен мотор произведува 1088 КС и 1600 Nm од 0 до 6500 вртежи во минута. До „стотка“ развива за 2,6 секунди, а максималната брзина му е 355 км/ч.

 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил