Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети > Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта!
 
Spodeli
08 June 2016, 16:58


Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта!  Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта!
Со штедење, кога станува збор за автомобили, можете да потрошите многу повеќе на поправки....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Штедењето на моторно масло и филтри е штетно за моторот, поготово за деловите во горниот дел, од кои маслото се исцедува додека автомобилот е изгаснат. По палењето на моторот, треба одредено време за да се воспостави потребниот притисок на маслото. Овој проблем го зголемува недостигот и дотраеноста на самото моторно масло. Најзагрозени се ланецот и неговиот разводен механизам, како и системот за подесување на фазите на вентилите.
 
Доаѓа до трошење на ланецот и ланчаникот, а дотрајаното моторно масло создава талог, кој ја отежнува циркулацијата на масло и ја оштетува и блокира механизмот на варијаторот за фази на вентилите. За да ги немаме овие проблеми помага користење на 100-процентно синтетичко моторно масло, негово редовно менување, заедно со филтрите, по можност и пред пропишаниот рок, никако подоцна! 
 
Важна е и редовна контрола на количината на маслото во картерот на моторот.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Корисни Авто-Совети 
 
 
 


Одберете нов автомобил