Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Тјунинг > LODER1899 Ford Fiesta ST
 
Spodeli
08 June 2016, 16:02


LODER1899 Ford Fiesta ST Ford Fiesta ST - 2013 LODER1899 Ford Fiesta ST
Со оваа „коњажа“, на тркачката патека се мери со возила од повисока класа....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

За разлика од директните конкуренти - Renault Clio R.S. и Peugeot 208 GTI, кои располагаат со околу 200 КС, Fiesta ST мора да ја води битката со дури 18 КС помалку. Од Ford тврдат дека моќноста на моторот не им е императив во создавањето на овој спортски градски освојувач. Напротив главни ставки на листата им се односот на моќ и тежина, избаланситаност на суспензијата и чистото уживање во возењето.
 
 
Во тоа успеале, но доколку некој сепак посакува неколку „коњи“ повеќе, може да се обрати до компанијата Loder1899, која во понудата нуди кит за зголемување на моќкоста.
 
Со замена на усисниот и издувниот систем, поголем intercooler и репрограмиран ECU, силата порасна на 235 КС, а вртежниот момент од 240 на 335Nm. Со тоа забрзувањето до 100 км/ч е скратено од 6,9 на 6,5 секунди. Со овие бројки, тјунираната Fiesta ST влегува на територија на својот постар брат - Focus ST.
 

Ford Fiesta ST - 2013
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео




Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 



Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Тјунинг



 
 
 
 






Одберете нов автомобил