Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети > Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво?
 
Spodeli
07 June 2016, 17:12


Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво?  Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво?
Потрошувачката ја мери посредно, со сензори кои отчитуваат на неколку параметри....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Моменталната и просечната потрошувачка на гориво, кои ги читаме на екранот на борд-компјутерот, патниот компјутер ги пресметува посредно. Се темели на информациите од сензорот за број на вртежи во минута(RPM) и тркалата, вклучувајќи го степенот на пренос и притискањето на педалата за гас. Исто така како параметри се земаат притисокот на усисниот воздух и притисокот на набивање(само кај турбо-моторите).
 
Првите генерации на овој систем беа непрецизни, а системите кои се вградуваат на новите возила се прецизни и до неколку децимали. Досегот на километри со моменталното гориво во резервоарот од сигурносни причини покажува околу 50 километри помалку од реалните. - намерно е непрецизен.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Корисни Авто-Совети 
 
 
 


Одберете нов автомобил