Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Македонија > Oд септември Царината ќе казнува и ќе одзема возила
 
Spodeli
28 June 2010, 09:30


Oд септември Царината ќе казнува и ќе одзема возила  Oд септември Царината ќе казнува и ќе одзема возила
Казни по 100 евра или одземање на странските возила што нема да се легализираат до крајот на септември....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Царината нема да толерира, ќе ги казнува сопствениците на половни возила со странски таблички кои ќе се задржат повеќе од шест месеци во Македонија. 
 
Првиот цариник Каргов вели дека по истекот на рокот сопствениците нема да можат да ги царинат овие возила. Засега од околу 50 илјади бугарски возила колку што се проценува, легализирани се само околу 3700. 
 
Ванчо Каргов, директор на Царинската управа вели дека по истекот на рокот ќе им се упатуваат мандатни казни на сите кои навреме нема да ги легализираат. Потоа може да дојде и до одземање на возилата и наредба да ги вратат од земјата од каде потекнуваат. 
 
По септември, Каргов најавува дека се можни и координирани акции со МВР за откривање на оние што ќе ги изиграат царинските закони. 
 
- Можни се и акции со МВР, но и да не ги контролираме, кога ќе им истече регистрацијата тие сами ќе дојдат на граница, вели Каргов. 
 
Откако Владата дозволи увоз на половни возила, до сега се увезени над 22 илјди половни возила. Од нив само мал дел се нови. Останатите во најголем дел се увезени од Германија и Словенија. 
Стари коментари
bas ke mi bide milo da i gi odzemat nisto ne plakaat na ovaa drzava.... a vozat stranski koli
Напишан од Koko  пред  околу 123 месеци
moze samo da mi se fatite za kurot otkolku da mi go odzemete avtomobilot heheheheh pozdrav do site patrioti vo mk neka seuste vozat skapi avtomobili ....heheheheh
Напишан од klk  пред  околу 126 месеци
moze samo da mi se fatite za kurot otkolku da mi go odzemete avtomobilot heheheheh pozdrav do site patrioti vo mk neka seuste vozat skapi avtomobili ....heheheheh
Напишан од klk  пред  околу 126 месеци
Ne se sekirajte brakja Srbite pak ke ve branat!!! :-)
Напишан од srbin  пред  околу 126 месеци
Jeste li culi najnovije vesti sa ratishta!!??? - BUGARI su ushli u Sofiju!!! :-D
Напишан од srbin  пред  околу 126 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Македонија 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил