Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Изумот на Fiat завладеа во светот на дизелите
 
Spodeli
03 June 2016, 12:38


Изумот на Fiat завладеа во светот на дизелите  Изумот на Fiat завладеа во светот на дизелите
Common-rail системот за директно вбизгување, во сите модерни дизел-мотори....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Ова решение, кое го користат повеќето современи дизел-мотори, за прв пат го развиле швајцарски инжинери во 60-тите години на минатиот век, а комерцијална, електронски контролирана верзија развил Fiat, отприлика истовремено.
 
Системот се препознава по заедничкиот дебел вод (aнг. Common-rail), од кој водат тенки цевкички до цилиндарот, а се користи само кај дизел моторите со турбина. Наместо комплицираната пумпа за гориво со разводник се вградува пумпа со висок притисок која континуирано вбризгува горив во заедничкиот вод(енергетски резервоар). 
 
 
Највисоки притисоци во првата генерација биле 1350 бара, во втората 1550 бара, а во третата 1850 бара, со најава за 2000 бара во блиска иднина. Третата генерација е опремена со Piezo - електрични вбризгувалки кои го вбризгуваат горивото во три фази.
 
 
DaimlerChrysler ја користи ознаката CDI, Opel - CDTI, Chevrolet - CTDI, Hyundai CRDi, Jeep - CRD, Mazda -CD. Интересен факт е тоа што Fiat и нивниот развоен партнер Magneti Marelli, пропуштиле огромна заработувачка, продавајќи ги правата на Bosch. Германскиот производител развил производствена верзија, која во 1997 почнува да ја употребува Alfa Romeo, а неколку месеци подоцна и Mercedes-Benz.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил