Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Peugeot и Citroen се први производители кои ќе објавуваат реална потрошувачка
 
Spodeli
05 May 2016, 14:24


Peugeot и Citroen се први производители кои ќе објавуваат реална потрошувачка  Peugeot и Citroen се први производители кои ќе објавуваат реална потрошувачка
Секој купувач на нов автомобил се соочува со истиот проблем – декларираната потрошувачка од производителот е недостижна во реалниот свет...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На нашите тестови ова дополнително се докажува – има автомобили кои според фабричките податоци трошат многу малку гориво, но во реалноста потрошувачката е 3 до 4 литри повисока.Затоа, PSA концернот (Peugeot и Citroen) е првиот производител во светот кој ќе објавува вистинска потрошувачка кај своите модели, мерена во реален свет со вклучен клима уред, а не во лабораторија како што тоа го прават другите. Ова секако донесе и големи промени во бројките, но купувачите на Peugeot сега барем ќе бидат сигурни во тоа која потрошувачка ќе ја добијат.

Првите автомобили кои се тестирани во реалниот свет се Peugeot 308 и 2008 и Citroen C4 Picasso и DS3, сите со 1.6 BlueHDi дизел со 120 КС. Производителот бројките ги има споредено со оние што корисниците ги добиваат од своите возила и тие генерално се поклопуваат, со многу мали разлики.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил