Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > UN сака повеќе активна безбедносна опрема во возилата
 
Spodeli
19 April 2016, 14:40


UN сака повеќе активна безбедносна опрема во возилата   UN сака повеќе активна безбедносна опрема во возилата
Задолжителни ESC и AEB за автомобили, ABS за моторциклите...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Обединетите нации во текот на своето заседание пред неколку дена, истакнаа дека постои потреба за зголемување на сигурноста и безбедноста на патиштата. 
 
 
Донесена е нова резолуција на таа тема, која обезбедува холистичка и интегрирана рамка за превенција на сообраќајните несреќи.
 
Темелена на таканаречената “Бразилска директива” од 2015 година, која потекнува од земјите членки, има за цел намалување на последиците во случај на несреќа.
 
Предлогот е за автомобилите задолжителни да бидат системите ESC и AEB, а за моторциклите ABS.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил