Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Како изгледа кога камион влече 750 тони?
 
Spodeli
18 April 2016, 16:28


Како изгледа кога камион влече 750 тони?   Како изгледа кога камион влече 750 тони?
Компанијата Volvo Trucks е позната по спектакуларните видео клипови во кои ги промовира своите камиони...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Овој пат, Швеѓаните себе си си поставија задача да повлечат терет од 750 тони распореден во 20 приколки.
 
 
После акробациите на јаже распнато помеѓу шлепери кои се движат на автопат, Жан Клод ван Дам кој ја изведува познатата шпага со стапалата потпрени на ретровизорите на двата камиони во движење и четиригодишната Софи која вози камион со помош на далечински управувач, Volvo одлучи да ја покаже својата сила.
 
За серискиот камион FH16 закачиле 20 приколки натоварени со бродски контејнери, чија вкупна маса изнесува 750 тони, што е двојно повеќе од максималната тежина за која камионот е проектиран, а целиот конвој бил долг 300 метри.
 
Симболично, за воланот се најде Магнус Самуелсон, некогашниот шампион во Strongman натпревари. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте како Volvo FH16 се покажа на несекојдневниот тест за сила и издржливост:
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил