Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница!
 
Spodeli
18 April 2016, 14:41


Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница! Ford Mondeo Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница!
Најголемите автомобилски производители забрзано ги развиваат системите за автономно возење и Ford најверојатно води во трката...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Имено, нивниот систем за автономно возење е тестиран во целосна темница - со исклучени предни фарови. И како што може да се види, автомобилот и натаму успева да го најде патот.

Ова е постигнато благодарение на специјалните ласерски системи, кои прават целосна 3D мапа на околината, заедно со читање на знаците и препознавање на различни препреки како дрва и згради.

Она што е веројатно најморничаво е што патниците нема да можат да видат буквално ништо. Замислете да се возите во автомобил кој сам го наоѓа патот во црна темница рпед вас.

Засега оваа технологија на Ford се тестира само на затворен пат, но доколку се покаже како успешна би можела наскоро да се тестира и на јавните патишта. Секако, ова не значи дека автономните автомобили нема да имат светла - тие ќе служат пред се за сигнализација, но добро е да се знае дека вградената технологија ќе функционира и во таков случај.


Ford Mondeo
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил