Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > Toyota ќе претстави автомобил од дрво
 
Spodeli
08 April 2016, 02:01


Toyota ќе претстави автомобил од дрво   Toyota ќе претстави автомобил од дрво
Каросеријата е составена од 86 дрвени плочи, кои со времето се свиткуваат и го менуваат изгледот на концептот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 
На дизајнерската недела во Милано, јапонскиот автомобилски производител Toyota ќе дојде со посебен модел. Ќе претстави електричен концепт под имет Setsuna, кој во целост ќе биде конструиран од дрво.
 
 
Каросеријата е составена од 86 дрвени плочи, кои ќе го менуваат својот изглед со текот на времето. Плочите на автомобилот како ќе стареат, така ќе започнат полека да се свиткуваат.
 
 
Toyota користеше аломиниум за деталите како што се рамките на седиштата или воланот, се со цел да се создаде потребниот визуелен контраст.
 
 
Во дрвениот концепт е вграден и часовник, кој не само што ги брои минутите и часовите, туку и годините. Toyota на тој начин ќе ја нагласи посебноста на концептот.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил