Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Toyota го патентираше новиот HUD систем
 
Spodeli
31 March 2016, 02:46


Toyota го патентираше новиот HUD систем   Toyota го патентираше новиот HUD систем
Го прилагодува аголот на приказ според начинот на возење и положбата на возачот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Toyota успешно ја патентираше новата генерација на HUD системот, проѕирен екран кој се наоѓа пред возачот а своите корени ги влече од воените авиони.
 
 
За разлика од стандардните HUD системи кои имаат фиксна висина, агол и положба, овој би требало во реално време да се прилагодува според положбата на главата на возачот се со цел во секој момент да обезбеди оптимална видливост.
 
Благодарение на податоците од централниот компјутер, предната камера и камерите кои ја снимаат внатрешноста на возилото, системот ќе ја прилагодува положбата на екранот во зависност од бројните дополнителни параметри, како што е на пример, начинот на возење.
 
По зголемувањето на брзината бројките ќе се намалуваат и ќе се создаде привид на оддалеченоста, во реалност време ќе биде прикажувана и положбата на возилото во однос на останатите на сообраќајната лента.
 




Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 



Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија



 
 
 
 






Одберете нов автомобил