Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Сега навистина различен од Golf – VW Jetta
 
Spodeli
15 June 2010, 18:48


Сега навистина различен од Golf – VW Jetta  Сега навистина различен од Golf – VW Jetta
Пристигна и новата генерација на Jetta, досега позната како седан верзија на Golf. Новиот модел, веќе нема целосно да се темели на својот помал брат и ќе лежи на модифицирана платформа...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Моторите ќе останат исти – бензинците 1,2 и 1,4 TSI со 105, 122 и 160 КС, како и 2,0 TSI со 210 КС, се исти како од Golf, а исто е и кај дизелите, со 1,6 TDI со 105 КС и 2,0 TDI со 140 и 170 КС.

Она по кое ќе се разликува Jetta е секако дизајнот. Наместо линиите на Golf, Jetta доби посмирени, поелегантни линии, па дури и предната маска не е веќе агресивна. Целосно, Jetta изгледа мазно и средено, токму како што се бара од еден седан.Внатрешноста претрпе помали промени во однос на Golf, па разликата е пред се во дизајнот на инструмент таблата и централната конзола, кои се благо поврзани, како од Jetta моделите од пред неколку генерации.

Подобрена е и понудата на простор на задната клупа, пред се благодарение на зголемувањето на димензиите. Сега, Jetta е долга 4,68 метри, што е повеќе од BMW 3! Продолжено е и меѓуоскиното растојание, односно веќе не е еднакво како на Golf.Jetta, на европскиот пазар ќе биде достапна кон крајот на оваа година. Се очекува благо покачување на цените.

Стари коментари
NAPRED GOLF VNATRE SCIROCCO POZADI AUDI A4
Напишан од VW  пред  околу 115 месеци
lici kako da vw se vraka nazad so vremeto ne napred kolava napred ne lici na nisto ne mi se jasni sto pravat so ovoj pravec na dizajn???:S pozadi a4 vnatre scciroco mora da se izvadi nov dizajnerski pravec na vw inece konkurencija ke gi zgazi
Напишан од dd  пред  околу 123 месеци
Kako tenk e !!!! Znaci kolku nemaat idea ovi od VW toa cudo edno!! rezil
Напишан од sergio4  пред  околу 123 месеци
vreme bese da im tekne na germancite deka golf i geta se dve razlicni koli kolava na slika dobro izgleda ke ja vidime na jave
Напишан од otepan  пред  околу 124 месеци
ZAKON E NEMA STO.SAMO ZADNIOT DEL MI LICI KAKO DA E ISKOPIRAN OD NEKOE JAPONSKO VOZILO.TREBA DA PROVERAM
Напишан од ATANASOV LJUPCO  пред  околу 124 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 7
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил