Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Ford има нови светла кои не заслепуваат
 
Spodeli
27 March 2016, 14:10


Ford има нови светла кои не заслепуваат Ford S-MAX  Ford има нови светла кои не заслепуваат
Паметниот состав динамички ги менува насоките на светлосниот сноп...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Ford најави како новата генерација на моделот S-MAX, Galaxy и Edge ќе имаат нова генерација на светла кои ќе овозможат користење на целосниот интензитет на осветлување, но без опасност од заслепување на другите патници во сообраќајот. 
 
 
Дел од составот е и камера која е сместена на ветробранското стакло, а која може да детектира друго возило или велосипедист на оддаелечност до 800 метри. 
 
Во зависност од положбата на другото возило, системот автоматски ќе се прилагоди и светлосниот сноп ќе го пренасочи во насока во која возачот и понатаму ќе може да вози со полн интензитет на осветлување, но нема да ги заслепи останатите сооучесници во сообраќајот.
 
Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
 


Ford S-MAX
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил