Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Citroën слави двоен роденден
 
Spodeli
27 March 2016, 13:58


Citroën слави двоен роденден Citroën Berlingo First Furgon  Citroën слави двоен роденден
65 години фургон 2CV и 20 години постоење на моделот Berlingo...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

По повод 65 години постоење на фургонот 2CV и 20 години постоење на моделот Berlingo, Citroën одлучи да состави мал возен парк од тие две возила посебно дизајнирани за Colette, славната продавница на бројот 213 на улицата Saint Honore во Париз.
 
 
На безвременските обележја на фургонот му е додаден елементот “ребрест лим” кој го краси Berlingo. За редизајнираниот примерок е избрана електрична изведба се со цел во целата кампања да крстари низ Париз и извршува достави до концептните продавници.
 
 
Сината боја, заштитниот знак на продавницата, превземенеа е во логотипот Citroën, кој во таа прилика доби ретро изглед. Во истиот дух е и продавницата colette која доби логотип во винтеџ стил. Ликовниот уметник Стив Питоко се потпишува на нивната изработка со техника на рачното сликање по примерот на традицијата на првите господарски возила.
 
 
Новиот израз на двете возила е плод на работата на дизајнерскиот одел на Citroën, чиј директор Александре Малвал внимаваше на секој детал на трансформацијата “old to new” за фургонот 2 CV и “new to old” за моделот Berlingo.
 
 
 
 

Citroën Berlingo First Furgon
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил