Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > Легендарната Isetta се враќа кон крајот на 2017 година, но со електричен погон
 
Spodeli
11 March 2016, 19:45


Легендарната Isetta се враќа кон крајот на 2017 година, но со електричен погон   Легендарната Isetta се враќа кон крајот на 2017 година, но со електричен погон
Автомобилот кој наликува на јајце, ќе може да постигне 100 километри на час, со 15 kW, а неговата автономија изнесува 100 километри...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 
Старите читатели и вљубениците во автомобилската историја се сеќаваат на легендарната Isetta, автомобилчето кое своевремено го спаси баварскиот концерн.
 
 
На саемот за автомобили во Женева, швајцарската компанија Micro Mobility Systems, во соработка со Високо технолошкиот факултет од Цирих, направија концепт за наследникот на легендарниот автомобил.
 
 
Овој автомобил нема бензински погон како и славната легендарна Isetta, напротив, поседува електричен. За поголема безбедност, каросеријата е направена од целосно високоцврст и лесен композит зајакнат со јаглеродни влакна. За погон се користат литионски батерии. 
 
 
Интересниот градски двосен има маса од само 400 килограми, може да постигне брзина од 100 километри на час, со автономија до 100 километри. Швајцарската компнија овој автомобил сериозно го подготвува за производство, бидејќи електричната Isetta идеално е подготвена за еколошкиот градски сообраќај и стратегијата на Carsharing (споделување возила). Поради тоа, се подгтовува сериско производство за крајот на 2017 година.
 
 
 
 
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил