Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Го загревате моторот на автомобилот пред да тргнете во зима? Добро прочитајте го текстов...
 
Spodeli
25 January 2016, 12:56


Го загревате моторот на автомобилот пред да тргнете во зима? Добро прочитајте го текстов...  Го загревате моторот на автомобилот пред да тргнете во зима? Добро прочитајте го текстов...
Загревањето на автомобилот во зимскиот период во лер пред да тргнете е вообичаен ритуал за многу возачи, но од технички аспект кај повеќето современи возила е – непотребно, пишува Вашингтон пост....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Кога температурите ќе се спуштат под нулата, како деновиве во Македонија, често во утринските часови може да се слушне бучава од автомобили што работат во лер.

Експертите истакнуваат дека станува збор за стара навика од времето кога автомобилите имаа мотори со карбуратори. Тогаш загревањето на моторите при ниска температура на воздухот пред придвижување имало смисла. Денес поновите модели имаат електронско вбризгување на горивото.

Сензорите ја мерат надворешната температура и системот ја приспособува работата на моторот па се смета дека е доволно моторот да работи само 30-тина секунди пред тргнувањето. Потоа може да се започне со возењето бидејќи моторот побрзо ќе ја достигне работната температура доколку возилото е во движење, отколку кога моторот работи во лер, тврдат од американската Агенција за заштита на животната средина.

Освен бучавата што ги вознемирува соседите, за животната средина се многу поопасни издувните гасови што ги испушта автомобилот при продолженото работење во место. Американско истражување од 2009 година покажало дека работата на автомобилските мотори во лер предизвикува 1,6 отсто од вкупната емисија на гасовите одговорни за ефектот на стаклена бавча.

Тоа е повеќе од загадувањето предизвикано од работата на целокупната челична индустрија во таа земја. Има уште една важна причина зошто го загреваме автомобилот пред тргнување.

За време на зимата попријатно ни е да седнеме во топла кабина отколку да се смрзнуваме при возењето додека да се загрее автомобилот.

Иако периодот потребен за загревање на патничката кабина кај современите возила е пократок од порано, а некои автомобили имаат и грејачи во седиштата, многумина сѐ уште возат постари автомобили кои побавно се загреваат.

Сепак, имајте предвид дека беспотребната работа на вашиот автомобил во лер директно влијае врз квалитетот на воздухот што го дишете и дека е подобро да се издржи малку студ отколку дополнително да ја загадуваме животната средина.

Сакате да научите уште нешто ново? Еве видео споредба на 4х4 автомобил со летни и автомобил со заден погон со зимски гуми.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил