Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > ТОП 5 > Топ 20 најпродавани марки на автомобили во Европа за 2015 година
 
Spodeli
22 January 2016, 14:24


Топ 20 најпродавани марки на автомобили во Европа за 2015 година  Топ 20 најпродавани марки на автомобили во Европа за 2015 година
Продажбата на автомобили на најголемите пазари во Европа достигна 10 милиони автомобили и еве кои се најпопуларните марки...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Бројките се однесуваат на продажбата на петте најголеми пазари: Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Шпанија. Еве кои автомобилски марки беа најуспешни во најголемите европски земји годинава:

20. Land Rover - 121.000 примероци; +20,6% во однос на 2014


19. Mazda - 135.000 примероци; +20,6% во однос на 2014


18. Mini - 158.000 примероци; +18,9% во однос на 2014


17. Kia - 247.000 примероци; +10,7% во однос на 2014


16. Seat - 257.000 примероци; +3,3% во однос на 2014


15. Dacia - 264.000 примероци; +3,3% во однос на 2014


14. Hyundai - 312.000 примероци; +13,1% во однос на 2014


13. Skoda - 315.000 примероци; +4,5% во однос на 2014


12. Toyota - 351.000 примероци; +5,2% во однос на 2014


11. Nissan - 413.000 примероци; +14,9% во однос на 2014


10. Citroen - 428.000 примероци; -9,8% во однос на 2014


9. Fiat - 549.000 примероци; +12,5% во однос на 2014


8. BMW - 556.000 примероци; +9,1% во однос на 2014


7. Mercedes-Benz - 580.000 примероци; +10,8% во однос на 2014


6. Audi - 593.000 примероци; +5,4% во однос на 2014


5. Peugeot - 647.000 примероци; +8,3% во однос на 2014


4. Opel/Vauxhall - 728.000 примероци; +5,2% во однос на 2014


3. Renault - 742.000 примероци; +10,1% во однос на 2014


2. Ford - 823.000 примероци; +7,5% во однос на 2014


1. Volkswagen - 1.262.000 примероци; +5,2% во однос на 2014

 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од ТОП 5 
 
 
 


Одберете нов автомобил