Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > Peugeot 2008 убедлив победник на Dakar Rally!
 
Spodeli
20 January 2016, 13:32


Peugeot 2008 убедлив победник на Dakar Rally! Peugeot 2008 Peugeot 2008 убедлив победник на Dakar Rally!
Фрнацускиот производител ја потврди доминацијата на најтешкото рели во светот - нивниот 2008 со погон само на предните тркала се покажа како најбрз и најиздржлив на натпреварот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Зад воланот седеше Стефан Петерхансел, кој е веќе легенда на Dakar. Ова е петта победа на Peugeot на ова рели, која се случува 26 години од последната. Годинава, Петерхансел со своето Peugeot победи на 9 од 12 етапи, односно на крај заврши со голема предност пред конкурентите.

Ова е инаку само второ учество на Peugeot на релито откако се одржува во Јужна Америка и затоа победата се смета како многу голем успех. Зад Петерхансел со Peugeot, завршија Ал Атија со Mini со 34:58 заостанување и Де Вилие со Toyota Hilux со 1:02:47 заостанување.

Победата на Dakar Rally е само уште еден трофеј во богатата колекција победи на производителот, на најразлични натпреварувања, како WRC, Pikes Peak и Le Mans 24 часа.


Peugeot 2008
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил