Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач
 
Spodeli
26 November 2015, 09:10


Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач  Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач
По претходните најави, Dacia го лансираше својот прв автоматизиран рачен менувач со назив Easy-R...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Станува збор за систем за трансмисија кој минал повеќе од 130.000 часа во центарот за развој, пред да започне неговото тестирање во реални услови, односно на патиштата, каде што има одработено уште 120.000 km возење. Поконкретно, се работи за електромеханички систем кој на возачите ќе им овозможи брза реакција и зголемена флексибилност.

Easy-R е 5-брзински автоматски менувач, кој нуди четири режими на работа: D (Drive), N (Neutral), R (Reverse) и M (Manual). Првично, менувачот ќе биде достапен во моделите Logan MCV, Sandero и Sandero Stepway, а ќе чини околу 600 евра повеќе од стандардниот рачен менувач.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил