Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > Fiat 124 Spider ќе се натпреварува на Светскиот рели шампионат?
 
Spodeli
23 November 2015, 22:03


Fiat 124 Spider ќе се натпреварува на Светскиот рели шампионат?  Fiat 124 Spider ќе се натпреварува на Светскиот рели шампионат?
Ова можеби „на прва“ звучи чудно, но ние дефинитивно можеме да замислиме Fiat 124 Spider тјуниран од Abarth, кој „филуван“ во прав ги совладува свиоците на патеките...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

„Марката на скорпијата“ наводно планира да влезе во Светскиот рели шампионат со верзија на неодамна претставениот кабриолет, кој се базира на моделот Miata. Според извори блиски до тјунерската компанија, тркачкиот автомобил би требало да пристигне во 2017-та година.

Според тековните информации, компанијата ќе понуди повеќе изведби на 1,4-литарскиот турбо агрегат со четири цилиндри, со моќност од 160, 190 и над 200 КС кај верзијата инспирирана од рели автомобилите.

Во моментов ваквите најави ги земаме со доза на резерва, што не значи дека тие се премногу далеку од реализација. Abarth рели автомобили веќе постојат во пониските класи на натпреварување, а гласини од 2009-та и 2011-та веќе укажуваа на можно инволвирање на компанијата во WRC шампионатот.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил