Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила
 
Spodeli
20 November 2015, 20:57


Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила  Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила
На саемот за автомобили во Лос Анџелес, Volvo претстави концепт за ентериер наменет за возила со автономно управување...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Името Concept 26 доаѓа од просечното време кое на возачите им е потребно за да стигнат на работа односно да се вратат до дома, а со оглед на тоа дека во ваквите возила тие нема да мора да се фокусираат само на возењето, Volvo одлучи да изработи специјален ентериер.

Возачот и патниците ќе бидат дочекани од високо квалитетни материјали и модерен скандинавски дизајн, како и богата опрема за информации и забава.

Concept 26 се базира на нови седишта кои нудат три различни позиции со назив Drive, Create и Relax. Имено, кога возилото е во самостоен режим на управување, воланот се повлекува во централниот столб, а предните седишта автоматски се навалуваат во поудобна позиција. Во исто време од централниот столб излегува голем екран кој може да се користи за гледање филмови, но исто така возачот може да избере само да се одмара и да не прави ништо друго.

Во секој случај, автономно управување сигурно ќе го промени начинот на осмислување и дизајнирање на ентериерот во идните возила и ќе отвори разни креативни можности.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил