Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Илон Маск смета дека за 10 години електричните возила ќе имаат автономија од 800 километри
 
Spodeli
16 November 2015, 22:31


Илон Маск смета дека за 10 години електричните возила ќе имаат автономија од 800 километри  Илон Маск смета дека за 10 години електричните возила ќе имаат автономија од 800 километри
Маск секогаш изненадува со своите храбри предвидувања, а придржувајќи се до овој манир, неодамна кажа интересни бројки во врска со автономијата на електричните возила...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Накратко, според Маск, автомобилската индустрија веќе во текот на следната деценија ќе нуди електрични автомобили кои со едно полнење ќе можат да поминат растојание од неверојатни 800 километри. Тоа е навистина голем напредок, доколку се земе предвид фактот дека автономијата на актуелниот Model S изнесува околу 425 километри. 

Според проценките на производителот Tesla, откако ќе проработат погоните на т.н. Gigafactory лоцирана во Невада, трошоците за производство на батерии ќе се намалат за околу 30%. Инаку, доколку се погледне наназад, во текот на изминатите 20 години евидентен е драстичен пад на цените на литиум - јонските батерии.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил