Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Ford размислува за лансирање на „хардкор“ изведба од Focus RS
 
Spodeli
15 November 2015, 12:50


Ford размислува за лансирање на „хардкор“ изведба од Focus RS Ford Focus RS - 2013 * Ford размислува за лансирање на „хардкор“ изведба од Focus RS
Според најновите информации, Ford размислува за конструкција на помоќна и побрза верзија на веќе и онака импресивниот Focus RS ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Колку за потсетување, најновиот Focus RS беше претставен во првата половина на оваа година, а се чини дека позитивната реакција на пазарот го наведе производителот да размислува за лансирање на посебна модифицирана изведба, која би имала значително помала тежина, поголема моќност и други технички подобрувања.

Поточно, се очекува дека доколку овој Focus RS добие зелено светло за производство, ќе биде барем стотина килограми полесен од стандардниот модел, што пред се' ќе се должи на зголемената употреба на лесни материјали.

Упатените сметаат дека подобрување би имало и кај 2,3-литарскиот, 4-цилиндричен турбо бензински мотор, кој развива моќност од 350 КС и максимален вртежен момент од 440 Nm.

Всушност, инженерите на „синиот овал“ сакаат забрзувањето од 0 до 100 km/h да го намалат од сегашните 4,7 секунди на точно 4,0 секунди па дури и помалку, со што автомобилот би бил побрз од A45 AMG (4,2 сек.) и RS3 (4,3 сек.).

Наскоро очекуваме повеќе детали.


Ford Focus RS - 2013 *
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил