Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба
 
Spodeli
07 November 2015, 19:43


LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба  LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба
3D печатењето е се' уште во својот зародиш, но автомобилската индустрија веќе експериментира со оваа современа технологија...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На годинешното издание на SEMA, компанијата Local Motors направи голем чекор напред со претставувањето на LM3D Swim. Ова модерно издание на „beach buggy“ е по се' изгледа првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба.

Local Motors планира следната пролет да понуди пред - продажба на Swim по цена од околу 53.000 долари. Првите испораки ќе започнат на почетокот од 2017-та. Компанијата се' уште не открива подетални информации во врска со моторизацијата, но ветува дека возилото да биде сигурно, паметно и одржливо.

Моделот Swim е само прв чекор во стратегијата на Local Motors за цела серија на LM3D модели, така што во 2016-та би требало да видиме повеќе дизајни за вакви автомобили. Компанијата очекува дека набрзо ќе биде заокружен процесот за добивање на сертификат за безбедност.

Во видеото подолу можете да го погледнете интересниот процес на создавање на ова возило.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил