Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Hyundai Ioniq ќе биде корејски конкурент на Prius
 
Spodeli
07 November 2015, 16:42


Hyundai Ioniq ќе биде корејски конкурент на Prius  Hyundai Ioniq ќе биде корејски конкурент на Prius
Според најновите сознанија, Hyundai на своите клиенти наскоро ќе им понуди хибридно возило кое би било конкурент на Toyota Prius, а наводно, ќе го носи називот Ioniq...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Дека Hyundai подготвува хибриден модел кој ќе се „бори“ со Prius не е никаква тајна, бидејќи од корејскиот производител веќе објавија некои детали поврзани со него, а сега доаѓа веста дека Hyundai го регистрирал името Ioniq кое ќе се користи токму за овој автомобил. Колку за потсетување, ова име не е новост за Hyundai бидејќи производителот го искористи за својот хибриден концепт од 2012-та година, се точен назив i-oniq (на фотографијата).
 
Серискиот Ioniq би требало да биде придвижуван од 4-цилиндричен, 1,6-литарски GDI бензински агрегат со моќ од околу 105 КС и максимален вртежен момент од 150 Nm, кој ќе биде поврзан со електромотор и литиум - јонски батерии. Покрај класичниот хибрид во понудата би требало да се најде и plug-in хибридна верзија.
 
Премиерата на овој автомобил би требало да се случи наскоро, по што ќе имаме и повеќе информации.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил