Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Видео: Погледнете како се тестираат сопирачките на Формула 1 болид
 
Spodeli
17 October 2015, 19:44


Видео: Погледнете како се тестираат сопирачките на Формула 1 болид  Видео: Погледнете како се тестираат сопирачките на Формула 1 болид
Неодамна се појави видео, на кое може да се види како Brembo ги тестира сопирачките наменети за користење во Формула 1...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Фановите кои имаат доволно среќа да седнат зад воланот на Формула 1 болид, после возењето најчесто се восхитени од огромната сопирачка моќ на карбонските кочници. Неодамна се појави видео, на кое може да се види како Brembo ги тестира сопирачките наменети за користење во Формула 1.

Бидејќи од овие сопирачки се очекува континуирано, речиси цел ден, да „држат под контрола“ автомобил кој тежи повеќе од 680 килограми и тоа при брзини од над 320 километри на час, тие мора да бидат подложени на прилично ригорозни тестирања. Тоа вклучува и вртење до неверојатни брзини, а потоа нивно активирање при што дисковите се загреваат до усвитување и достигнуваат температура од 980 Целзиусови степени.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил