Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Следната сезона F1 болидите ќе бидат погласни поради промени во издувниот систем
 
Spodeli
04 October 2015, 22:00


Следната сезона F1 болидите ќе бидат погласни поради промени во издувниот систем  Следната сезона F1 болидите ќе бидат погласни поради промени во издувниот систем
Една од најголемите забелешки во врска со хибридните V6 турбо мотори кои се применуваат во Формула 1 е тоа дека не звучат добро, а сакале или не, звукот игра голема улога во овој Гранд при спектакл...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Проблемот со звукот на моторите неделава се најде под лупата на ФИА. За да ја поправи ситуацијата, раководното тело има намера на спроведе измени во системот за издувни гасови на болидите, почнувајќи од следната сезона.

„Во 2016-та година, сите возила мора да имаат посебна издувна цевка, а оваа мерка е преземена за да се зголеми бучавата од болидите и нема да има значајно влијание ниту врз моќноста ниту врз штетните емисии“, се вели во соопштението од ФИА.

Дали посакуваниот ефект ќе се реализира со предложената мерка останува да се види, но ние секако ќе внимаваме на звукот на почетокот од следната сезона, кој е закажан за 20 март во Мелбурн, Австралија.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил