Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите
 
Spodeli
13 September 2015, 20:10


Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите  Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите
Станува збор за прилично едноставна идеја, односно за технологија која во итни случаи може да стапи во контакт со медицинските служби...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Патентот е наречен „Собирање и обезбедување на медицински податоци“, а за негова имплементација потребен е само специјализиран софтвер и сензори. Многу луѓе не водат детална грижа за својата здравствена состојба, па ова би можело да биде соодветно решение. Според описот на компанијата, технологијата би ги следела пулсот и телесната тежина на возачот. Безжичен уред во возилото ќе води посебен кориснички профил со кој ќе се осигури дека собраните информации се од иста личност. Возачот и неговиот лекар би биле информирани за евентуалните проблеми.

Меѓутоа, ова решение може да ги надмине вообичаените граници на приватност. Сепак, судејќи според патентот, возачот ќе биде во можност да даде дозвола и да определи со кого конкретно ќе ги споделува податоците.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил