Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Македонија > Новиот закон предвидува обврска за поставување на детско седиште за деца под 5 години
 
Spodeli
06 August 2015, 16:20


Новиот закон предвидува обврска за поставување на детско седиште за деца под 5 години  Новиот закон предвидува обврска за поставување на детско седиште за деца под 5 години
Со ваквото решение се врши усогласување со законодавството на земјите членки на ЕУ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Со новиот закон за безбедност во сообраќајот како новитет се предвидува обврската за поставување на детско седиште на задната клупа од патнички автомобил за дете помало од пет години, како и превоз на дете до две години на предното седиште, под услов ако возилото нема заштитно воздушно перниче, ако воздушното заштитно перниче е исклучено и ако детето се превезува во посебно детско седиште поставено спротивно од правецот на движење.

Со ваквото решение се врши усогласување со законодавството на земјите членки на ЕУ за задолжителна употреба на сигурносни појаси во возила со тежина помалку од 3,5 тони и воедно зголемување на безбедноста на децата што се превезуваат во возилата.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Македонија 
 
 
 


Одберете нов автомобил