Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Volkswagen пријавува желба за влез во F1
 
Spodeli
07 May 2010, 05:41


Volkswagen пријавува желба за влез во F1  Volkswagen пријавува желба за влез во F1
Производителот од Волфзбург ги потврди своите намери за влез во F1. Имено, Volkswagen би сакал од 2013 година да влезе како добавувач на мотори, а не со сопствен тим по примерот на Ferrari и Mercedes...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Oва го изјави Ханс Јоаким Стак, поранешен возач во F1, а денес е спортски претставник на Германците. Стак изјави дека се чека одлуката на FIA за влез на Volkswagen, откако веќе се погласни се шпекулациите дека 1.5 - литарските турбо мотори комбинирани со KERS системот ќе бидат она што ќе ги придвижуваат F1 болидите.

Судбината на останатите добавувачи, Ferrari, Mercedes, Renault и Cosworth за сега останува непозната.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил