Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Range Rover Sport на далечинско управување
 
Spodeli
18 June 2015, 00:14


Range Rover Sport на далечинско управување Land Rover Range Rover Sport 2009 Range Rover Sport на далечинско управување
Теренското возење освен способно и добро опремено возило, бара искусен возач и добар поглед на патот пред него. На тешки терени, најчесто при преминување на поголеми препреки, на возачите им е потребен и асистент кои би им давал корисни совети...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Range Rover проблемот со прегледноста на подлогата го решил на многу оригинален начин, така што на возачот му овозможува со помош на далечински управувач да го контролира моделот Sport надвор од кабината.

Во суштина ова не е ништо ново, бидејќи ваков систем на далечински управувач веќе постои и се користи за маневрирање со луксузните јахти. Сепак, кај Range Rover Sport новитет е тоа што управувањето се врши со помош на паметен телефон односно посебна апликација, така што значително се подобрува леснотијата на ракувањето.

Далечинските команди ги контролираат педалот за гас, кочницата и воланот. Би рекле, сосема доволно, за искусните „off-road“ авантуристи.


Land Rover Range Rover Sport 2009
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил