Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Патување со електричен автомобил: Од Осло до Лондон за пет евра
 
Spodeli
08 June 2015, 19:53


Патување со електричен автомобил: Од Осло до Лондон за пет евра Tesla Model S Патување со електричен автомобил: Од Осло до Лондон за пет евра
Роберт Левелин, патот од Осло до Лондон во должина од 2.106 km, успеал да го премине со својот електричен автомобил Tesla Model S P85...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Најголема пречка за долги патувања со електрични автомобили е нивната автономија, но доколку станиците за полнење на батерии се „тактички“ добро распоредени, тогаш проблемот наречен „капацитет на батериите“ може глатко да се одмине.

Роберт Левелин, патот од Осло до Лондон во должина од 2.106 km, успеал да го премине со својот електричен автомобил Tesla Model S P85. Пристигнал малку подоцна отколку што тоа би било случај со конвенционален автомобил, но како што изјавил господин Левелин, времето додека автомобилот бил на полнач тој го користел за одмор.

Сепак, најголемата предност на електричниот погон се согледува во патните трошоци кои за овој ентузијаст изнесувале само 5 евра, колку што платил за напојување на батериите во еден германски хотел.


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил