Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata
 
Spodeli
29 May 2015, 11:24


Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata Hyundai Sonata Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata
Hyundai си обезбедува поволна позиција во однос на технологијата вградена во автомобилите, со тоа што ќе стане првиот производител кој во своите возила ќе го користи системот Android Auto ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Оперативниот систем од Google сега е достапен во моделот Sonata 2015. Набрзо, системот ќе биде достапен и за други модели на корејскиот производител.

Слично како CarPlay на Apple, Android Auto се синхронизира со паметен телефон и проектира одредени информации од телефонот директно на дисплејот во автомобилот. Софтверот овозможува навигација преку Google Maps, испраќање SMS пораки и телефонски повици. Исто така поддржани се и поголем број на апликации. Возачот може да ги контролира сите овие функции преку микрофонот во возилото или преку екранот чувствителен на допир.

Покрај Android Auto софтвер, корисниците на својот телефон ќе треба да имаат Android 5.0 и апликација за вмрежување. Најавено е дека во блиска иднина овој систем ќе го користат и уште неколку други производители на автомобили.


Hyundai Sonata
 Краток опис
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил