Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Мотори > Volkswagen го претстави новиот 6.0 W12 TSI агрегат
 
Spodeli
12 May 2015, 12:15


Volkswagen го претстави новиот 6.0 W12 TSI агрегат  Volkswagen го претстави новиот 6.0 W12 TSI агрегат
Според официјалните податоци, станува збор за мотор кој ќе стане најекономичниот 12-цилиндричен агрегат во сегментот на луксузни автомобили...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На настанот Motor Symposium во Виена, Volkswagen го претстави својот нов bi turbo 6,0-литарски W12 агрегат, кој најверојатно ќе дебитира во Bentayga - SUV моделот на Bentley.

Моторот е опремен со Start/Stop систем и систем за деактивирање на цилиндри како и голем број на подобрени и оптимизирани системи и компоненти кои заедно креираат успешен TSI процес.

Исто така, овој мотор ќе може да се пофали и со прилагодливиот систем за суспензија со активатори за поништување на вибрациите.

Кога станува збор за перформансите, од Volkswagen пристигнуваат информации според кои овој мотор ќе развива максимална моќност од 447 kW или 608 КС со максимален вртежен момент од 900 Nm. На крајот од официјалниот извештај се вели дека во зависност од моделот, овој мотор ќе овозможува забрзување до 100 km/h за помалку од четири секунди и максимална брзина поголема од 300 km/h.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Мотори 
 
 
 


Одберете нов автомобил