Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Volvo развива нова платформа од C-сегментот
 
Spodeli
16 March 2015, 23:24


Volvo развива нова платформа од C-сегментот Volvo V40 Volvo развива нова платформа од C-сегментот
V40 ќе биде најмалиот Volvo автомобил кој ќе се базира на новата платформа, а помалите модели ќе ја носат значката на Geely...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Новата платформа ќе биде основа за следната генерација на Volvo V40 и XC40 SUV, а истата може да се користи и за помали модели, но тие најверојатно нема да го носат знакот на Volvo.

CMA архитектурата која во моментов е се' уште во развој ќе има прилагодлива големина, но експертите од одделот за безбедност на шведскиот производител сметаат дека доколку во моментов Volvo се реши да произведува автомобил помал од V40/XC40, тоа би можело да ја принуди компанијата да направи одредени отстапки од своите високи стандарди за безбедност. Сепак, ваквата позиција може да се промени доколку дојде до намалување на цената на материјалите за производство, како на пример јаглеродните влакна. Инаку, новата платформа се развива во погоните на Volvo-Geely лоцирани во Гетеборг.

Според инсајдерските информации, лансирањето на Volvo XC40 не би требало да се случи пред 2018-та година. Челните луѓе имаат желба да ја искористат растечката популарност на компактните SUV модели, но не сакаат да го базираат автомобилот на стара платформа. Со промоцијата на првиот модел кој ќе се базира на CMA, ќе се означи и крајот на користењето на платформите од Ford, што пак е наследство од поранешна сопственичка структура.


Volvo V40
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил