Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите
 
Spodeli
16 March 2015, 21:36


Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите Toyota Mirai Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите
Toyota има за цел цената на автомобилите со водородни горивни ќелии да ја сведе на исто ниво со оние кои користат дизел моторизација. Според проценките, ваквата замисла би можела да се оствари до 2022-та година...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Трошоците за моторизацијата со горивни ќелии би можеле да се сведат на исто рамниште со оние потребни за да се произведе дизел агрегат бидејќи процесот за производство на дизел мотор кој потоа добива филтри и минува низ низа други „третмани“ и онака не е премногу евтин. Инженерите на јапонскиот производител првично процениле дека до изедначување на трошоците може да дојде за околу 15 години, но челните луѓе на компанијата не биле задоволни со таквата проекција и побарале рокот да се намали на половина.

Инаку во јануари Toyota соопшти дека производството на својот прв автомобил со горивни ќелии, Mirai, ќе го ограничи на околу 700 единици оваа година и до 2.000 примероци во 2016-та.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил