Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Ferrari се помачи во трка против Tesla
 
Spodeli
14 March 2015, 16:50


Ferrari се помачи во трка против Tesla Tesla Model S Ferrari се помачи во трка против Tesla
Tesla Model S P85D против Ferrari F12...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Двa сосема различни концепти во автомобилската индустрија, но со една заедничка особина - импресивната изведба.

Tesla има помалку коњски сили, поголема тежина но и погон на четири тркала, па за разлика од Ferrari полесно ја „канализира“ моќта кон подлогата.

Во трката на четвртина милја (околу 400 метри), победи Ferrari, но F12 имаше проблем да го престигне Model S, поради тоа што американскиот автомобил има фантастично почетно забрзување бидејќи неговата електрична моторизација моментално остварува огромен вртежен момент, додека пак на класичниот бензински мотор му треба малку повеќе време.

Погледнете го видеото...


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил