Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Македонија > Tesla ја претстави новата инфраструктура, опфатена е и Македонија
 
Spodeli
22 February 2015, 22:07


Tesla ја претстави новата инфраструктура, опфатена е и Македонија  Tesla ја претстави новата инфраструктура, опфатена е и Македонија
Водечката автомобилска компанија за електрични автомобили, Tesla, објави информации поврзани со новите станици за полнење кои ќе бидат инсталирани на Балканот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Еден од најголемите проблеми на електричните автомобили е недостигот на електрична енергија и малиот број на станици за повторно полнење на батериите.

Елон Муск вети дека ќе го реши овој проблем со супер полначките станици, кои се раширија на териториите на Америка и Канада, Азија и Пацификот, а сега на ред се Европските држави. Доколку погледнете на мапата, Tesla ја припрема Турција како следнадржава во која би се продавале моделите на Tesla. Станици за полнење ќе има во Хрватска, Словениа, две во Србија и две во Бугарија.

За 2016 година, компанијата планира да отвори станица за полнење во Скопје и уште неколку дополнителни станици во регионот. 

Како работи?
 
 
Полначките станици се состојат од неколку паралелно поставени полначи за Model S, кои пренесуваат 120 kW електрична енергија. Со овие станици, односно суперполначи, автомобилот се полни за нешто повеќе од 30 минути. 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Македонија 
 
 
 


Одберете нов автомобил