Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Tesla развива нови батерии кои ќе бидат од голема корист во домаќинството
 
Spodeli
22 February 2015, 01:34


Tesla развива нови батерии кои ќе бидат од голема корист во домаќинството  Tesla развива нови батерии кои ќе бидат од голема корист во домаќинството
Сте посакале едноставно да ја фрлите сметката за струја? Tesla го има одговорот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Како и многуте останати проекти од Tesla, овој доаѓа брзо. Како и секогаш, на чело на проектот стои Елон Маск. Само мал дел од проектот е претставен во јавност, но за шест месеци започнува производството на новиот систем. Новите стационарни батерии можат да бидат излез кој конечно ќе овозможи повторна употреба на изворите на енергија и нивно поврзување со секојдевните корисници.

Иако Елон Маск не даде никаква информација во врска со цената на овој систем, но сепак се очекува системот за овозможи одредено ниво на штедење, за разлика од стандардната електрична мрежа. Оваа иновација нема да биде само од еколошки карактер. Батериите можат да бидат од големо значење во местата каде има нестабилна електрична енергија.

Точно, постојат решенија и за тоа, со вградување на бензински генератори, но тоа и не е баш практично. Батериите, како што ветува Маск, ќе бидат спакувани во атрактивна кутија која добро ќе се вклопи во декорацијата на домот.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил