Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Како Volvo XC60 ги освои европските купувачи?
 
Spodeli
16 February 2015, 21:05


Како Volvo XC60 ги освои европските купувачи? Volvo XC60 Како Volvo XC60 ги освои европските купувачи?
Сегментот на луксузни компакт кросовери и еден од најбрзо растечките во Европа...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Иако во оваа класа пред се доминираат германските премиум произведувачи Audi, BMW и Mercedes, во 2014 година, на самиот врв се најде Volvo XC60. XC60 моделот во Европа бележи раст на продажбата за 35%, со вкупно продадени 62.650 примероци.

Пред XC60 моделот се најде Audi A3 со продадени 76.078 возила, додека на третото место се најде BMW X1 со продадени 61.734 автомобили. За модел кој е лансиран пред седум години, Volvo XC60 постигна значително зголемување на продажбата. Како главна причина за тоа се покажа новиот економичен 2.0 Drive-E дизел агрегат.

Благодарение на исклучително намалените штетни гасови, автомобилот влегува во класа на возила која помалку се оданочува. Скоро 36% од вкупната продажба во Европа е со погоре наведениот нов агрегат од Volvo. Во продолжение следува листата на 10 најпродавани луксузни компакт SUV возила за 2014 година. 

 

1.  Audi Q3                76.078
2.  Volvo XC60            62.650
3.  BMW X1                61.734
4.  Audi Q5                      60.522
5.  Range Rover Evoque  50.828
6.  BMW X3                      48.144
7.  Mercedes GLA            44.930

Volvo XC60
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил