Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Голема инвестиција на PSA во нови 3-цилиндарски мотори
 
Spodeli
21 April 2010, 13:45


Голема инвестиција на PSA во нови 3-цилиндарски мотори  Голема инвестиција на PSA во нови 3-цилиндарски мотори
Од сега па до 2013 година, PSA Peugeot-Citroen планира да вложи 175 милиони евра во погонот La Francaise de Mecanique во Северна Франција, со што би развиле нови атмосферски и турбо 3-цилиндарски мотори...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Оваа инвестиција се надоврзува на одлуката на групацијата да ја прошири својата гама на 3-цилиндарски мотори, кои веќе се во процес на развој. Новите членови на семејството, се посебно ефикасни во ниската емисија на штетни гасови, а такви ќе бидат 1.0 и 1.2- литарските атмосферски мотори кои ќе се произведуваат во Tremery погонот.

Годишно ќе се произведуваат 640 000 единици, а 1.2 турбо моторите ќе се произведуваат во Dorvin од 2012 година со капацитет од 320 000 единици годишно.

Погонот La Francaise de Mecanique е 50-50 сопственост на Peugeot и Citroen од една страна и Renault од друга, со 3 400 вработени, а во него, дневно се произведуваат 6 200 мотори. Во 2009 година, во него се произведени 1,3 милиони мотори, од кои 942 000 за PSA.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил