Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Колкав вртежен момент развива Tesla S P85D?
 
Spodeli
07 January 2015, 11:33


Колкав вртежен момент развива Tesla S P85D? Tesla Model S Колкав вртежен момент развива Tesla S P85D?
Знаеме дека новиот, унапреден Tesla S доаѓа со 2 електро мотори кои вкупно произведуваат 691 КС, но прашањето е колкав е вртежниот момент на овој автомобил?...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Кога Илон Маск во октомври го претстави Tesla S P85D, дознавме бројни технички детали, но не и колку њутн-метри се пренесени на четирите тркала. Во таа цел, екипата на Drag Times го однесе автомобилот на динамометар, како прецизно би бил измерен вртежниот момент на овој луксузен електро автомобил.

Познато е дека електричните мотори развиваат голем вртежен момент, а тоа беше потврдено со резултатот од мерењето. Забележани се вртоглави 1.171 Nm вртежен момент. Со овие бројки не е ни чудо што автомобилот забрзува до 100 km/h за само 3.2 s, а додека максималната брзина изнесува 250 km/h. 


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил