Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Tesla Motors го претстави Roadster 3.0
 
Spodeli
31 December 2014, 03:53


Tesla Motors го претстави Roadster 3.0  Tesla Motors го претстави Roadster 3.0
Под ознаката Roadster 3.0, Tesla Motors претстави пакет со подобрувања за својот спортски настроен модел, кој на сопствениците ќе им овозможи значително поголема автономија од досегашната верзија...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Првенствено станува збор за подобрувања до кои се дошло во текот на развојот и производството на Model S.

Пакетот 3.0 вклучува нови литиум - јонски батерии со капацитет од 70 kWh, кои и покрај фактот што се со иста големина како и досегашните може да складираат 31% повеќе електрична енергија.

Исто така, подобрени се лежишта за тркалата и намален е отпорот на сопирачките, а во иднина овој модел ќе доаѓа со модерни гуми со низок отпор на тркалање. Покрај ова подобрена е и аеродинамиката. Благодарение на сите овие надградби од Tesla Motors проценуваат дека автономијата ќе се зголеми меѓу 40 и 50%, што значи дека со едно полнење возилото ќе може да помине до 650 km.

Батериите се во завршна фаза на тестирање, па од Tesla сметаат дека веќе оваа пролет ќе може да се започне со монтажа на новите компоненти во моделот Roadster.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил