Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo со нов систем за заштита на велосипедистите во сообраќајот
 
Spodeli
24 December 2014, 23:25


Volvo со нов систем за заштита на велосипедистите во сообраќајот  Volvo со нов систем за заштита на велосипедистите во сообраќајот
Во двонасочната комуникација меѓу возачот и велосипедистот ќе посредуваат паметен телефон и посебно модифицирана кацига...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Volvo продолжува со својата работа на напредни системи за безбедност, a овој пат за таа цел ги здружи силите со Ericsson и POC во развојот на нов систем за предупредување од потенцијален судир меѓу автомобил и велосипед.

Поконкретно, овој систем ќе биде претставен во Лас Вегас на тамошниот CES (Consumer Electronics Show), а ќе овозможува двонасочна комуникација помеѓу возачот односно велосипедистот во која посредуваат паметен телефон и посебно модифицирана кацига. На овој начин и двете страни се предупредуваат за можниот судир, така што и двајцата учесници можат да реагираат за да се избегне незгода.

Од Volvo предупредуваат дека несреќи во кои се вклучени велосипедисти се случуваат многу почесто отколку што луѓето мислат, па оттаму ова е навистина важен чекор во напорите бројката драстично да се намали.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил