Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Мотори > Volvo најави нов 3-цилиндричен Drive-E мотор
 
Spodeli
16 December 2014, 19:56


Volvo најави нов 3-цилиндричен Drive-E мотор  Volvo најави нов 3-цилиндричен Drive-E мотор
Volvo најави дека во блиска иднина понудата на мотори ќе ја прошири со новиот 3-цилиндричен Drivе-E агрегат кој ќе развива моќ од 180 КС или 132 kW и ќе ги задоволува Euro 7 нормите...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Станува збор за мотор кој ќе биде целосно конструиран во Шведска и кој на крајот ќе им се приклучи на 4-цилиндричните Drivе-E агрегати. Исто така, засега е познато дека моторот првенствено би бил наменет за помалите модели во понудата на шведскиот производител, односно оние кои се базираат на CMA платформата.

Во моментов понудата на Drive-Е мотори се состои од три 4-цилиндрични агрегати, еден дизел и два бензински. Најмоќниот 2,0-литарски мотор развива моќност до 336 kW или 456 КС. Моќта на различните изведби на дизел моторот се движи меѓу 90 и 170 kW, односно 122 и 231 КС, а на послабиот бензинец меѓу 141 и 306 КС.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Мотори 
 
 
 


Одберете нов автомобил