Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Mazda ќе го “позајми“ погонот од Prius
 
Spodeli
31 March 2010, 16:09


Mazda ќе го “позајми“ погонот од Prius  Mazda ќе го “позајми“ погонот од Prius
Почнувајќи од 2013 година, Mazda ќе стане вториот производител (по Nissan) кој за своите модели, ќе го позајми “Hybrid Synergy Drive - HSD“ од Toyota....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Официјално, Mazda потпиша договор со Toyota за превземање на овој хибриден погон.

Со овој погон, Mazda со одредена надокнада од Toyota, од јапонската дива ќе го превземе преносот и надзорниот компјутерски систем на батериите.
 
Ако се прашувате, каде во целава оваа приказна е конвенционалниот мотор, одговорот се наоѓа во новата генерација на мотори на Mazda со директно впрскување, наречени Sky. Имено, овие мотори беа прикажани претходната есен во Токио. Првиот хибрид од Mazda се очекува во 2013 година, а споменатите Sky мотори на пазарот ќе стигнат на крајот на оваа или на почетокот на другата година.
 
Причината за ова поврзување на Toyota и Mazda, се наоѓа во цената на сопственото развивање на хибриден мотор и потребата за што побрзо вградување во своите автомобили, поради побарувачката на пазарот. Од друга страна, Toyota потврди како има и други заинтересирани купувачи за HSD погонот и дека ќе ги разгледа тие понуди.
Како што многу пати кажавме, зеленото е во мода...
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил