Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Себастијан Фетел на пол-позиција
 
Spodeli
13 March 2010, 13:17


Себастијан Фетел на пол-позиција   Себастијан Фетел на пол-позиција
Младиот германец од Ред Бул ќе стартува од поло-позицијата за утрешната Ф1 трка, на отварањето на новата сезона....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Веднаш зад него ќе биде двоецот на Ферари, Маса и Алонсо, а како и што се очакуваше пред стартот на сезоната, четирите тима: Мерцедес, МекЛарен, Ред Бул и Ферари ќе го имаат главниот збор во новата сезона.

7-кратниот шампион Шумахер се пласираше на 7-мо место, а интересно, 5-ти ќе стартува неговиот помлад колега, Розберг, кој како и што најавуваше нема да има ништо против Шумахер, само ќе се труди да биде побрз од него.

МекЛарен ги има 4-тата и 8-ма стартна позиција за утре, со Хамилтон и Батон, во сеанглискиот тим кој впрочем ги има и двајцата последни шампиони во Ф1. Интересно, само првите тројца по денешните квалификации се наоѓаат во растојание од една секунда.

Како никогаш досега, ќе се натправаруваат дури 4 шампиони: Шумахер, Алонсо, Хамилтон и Батон, во 3 тима кои имаат шампиони: Мерцедес (Шумахер), Ферари (Алонсо) и МекЛарен (Хамилтон и Батон), но и против силниот Ред Бул од минатата сезона кој до самиот крај се бореше за двете титули и кој го има еден од најталентираните млади возачи Себастијан Фетел, за кој се верува дека е новиот голем Ф1 шампион. Никако не смее да се заборави ниту Фелипе Маса, кој последните години редовно е во борба за титула.

Сезонава Ф1 е посиромашна за 1 шампион – Кими Раиконен, но и за тимот на Тојота кој се откажа од Ф1

Следете ја утре трката, со почеток во 13 часот, на АЛФА ТВ.

 

2010 FORMULA 1 GULF AIR BAHRAIN GRAND PRIX

1

Sebastian Vettel

RBR-Renault

1:54.101

 

2

Felipe Massa

Ferrari

1:54.242

 

3

Fernando Alonso

Ferrari

1:54.608

 

4

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1:55.217

 

5

Nico Rosberg

Mercedes Benz GP Ltd

1:55.241

 

6

Mark Webber

RBR-Renault

1:55.284

 

7

Michael Schumacher

Mercedes Benz GP Ltd

1:55.524

 

8

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1:55.672

 

9

Robert Kubica

Renault

1:55.885

 

10

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1:56.309

 

11

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

   

12

Vitantonio Liuzzi

Force India-Mercedes

   

13

Nico Hulkenberg

Williams-Cosworth

   

14

Pedro de la Rosa

BMW Sauber-Ferrari

   

15

Sebastien Buemi

STR-Ferrari

   

16

Kamui Kobayashi

BMW Sauber-Ferrari

   

17

Vitaly Petrov

Renault

   

18

Jaime Alguersuari

STR-Ferrari

   

19

Timo Glock

Virgin-Cosworth

   

20

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

   

21

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

   

22

Lucas di Grassi

Virgin-Cosworth

   

23

Bruno Senna

HRT-Cosworth

   

24

Karun Chandhok

HRT-Cosworth 

 

 

 

Стари коментари
na alfa ! (didi)
Напишан од borce  пред  околу 124 месеци
FORZZAAAAAAAAAAAAAA FERRARIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !!!
Напишан од ...  пред  околу 124 месеци
so mislea fanovbite na sumi deka ke e prv. samo prosek ke si rasipe.faja mu na boga milenko so ne komentira.
Напишан од taxi  пред  околу 124 месеци
Ako moze nekoj da kaze na koja makedonska televizija davaat formula1 ...ili slabo neso?
Напишан од Didi  пред  околу 124 месеци
Ako moze nekoj da kaze na koja makedonska televizija davaat formula1 ...ili slabo neso?
Напишан од Didi  пред  околу 124 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил