Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Mercedes SLS AMG – нов Safety Car во F1
 
Spodeli
02 March 2010, 12:50


Mercedes SLS AMG – нов Safety Car во F1  Mercedes SLS AMG – нов Safety Car во F1
Покрај спектакуларното враќање на Schumacher во F1, Mercedes подготви и спектакуларен безбедносен автомобил – супер спортистот SLS AMG....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

За да биде сигурно дека за време на неговиот престој на патеката, болидите нема да „оладат“, SLS е опремен со масивен 6,3 литарски V8 мотор со 571 КС, доволен за забрзување до стотка за 3,8 секунди и максимална брзина од преку 300 km/h.Покрај силниот погон, SLS AMG е опремен и со нов светлечки систем до диоди, кој ќе биде полесно видлив за F1 возачите дури и во најдождливите денови. Напред, диодите ќе бидат зелени и тоа ќе значи дека болидите ќе треба да го пропуштат безбедносното возило, а откако ќе ја заземе првата позиција, SLS AMG ќе свети со портокалови диоди. Дополнително, во задниот дел е вградена камера која ќе ги следи болидите.

Внатрешноста ги има сите потребни удобности за возачите да се чувствуваат удобно, бидејќи безбедносниот автомобил не смее никогаш да погреши... Оваа година безбедносното возило ќе го возат Bernd Mayländer и Pete Tibbetts.

Стари коментари
аххаххаа... тешко исполнлив сон :/ за жалл.....
Напишан од mr.doni  пред  околу 124 месеци
zivoten son da vozam safety car hahahahahah ;-))))))
Напишан од nikola  пред  околу 124 месеци
dobar izbor
Напишан од miki  пред  околу 124 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил